آگهي
 وبلاگ دکتر سيد حميد سجاد (مديريت سايت پزشکي ايران سلامت)

 

لينک دوستان

وبلاگ فارسی در باره بارداری
 

 شروع چهارمین سال فعالیت ایران سلامت مبارک باد
 با نزدیک شدن به 28 خرداد , ایران سلامت وارد چهارمین سال فعالیت خود می شود. حاصل 3 سال فعالیت مداوم کسب رتبه اول در بین سایت های پزشکی موجود در اینترنت است.یکی از آشناها از من در باره موقعیت این سایت در بین سایت های پزشکی فارسی دولتی و خصوصی پرسید.من هم کنجکاو شدم که در این زمینه تحقیقی انجام دهم.

برای این منظوراز آمارهای سایت www.alexa.com استفاده کردم.آلکسا سایتی هست که کارش بررسی میزان فعالیت سایت و مقایسه اونها با هم و رتبه بندی اونها هست.هم از نظر بین المللی آمار میده و هم از نظر کشوری. البته آمار های جالب دیگه هم داره... اما من از این دو فاکتور زیاد استفاده میکنم.متوجه شدم که ایران سلامت در حال حاضر رتبه 26000 جهانی و رتبه 211 بین ایرانی ها را دارد. یعنی در بین ایرانی ها این سایت 211 امین سایت محبوب آنهاست.پشت سر این سایت هم سایت های شخصی دیده میشه و هم دولتی. نکته جالب اینکه ارگانهایی مثل دانشکده پزشکی دانشگاه تهران و سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت... رتبه های کمتری از این سایت داشتند... مسئله ای که به نظر من باید تحلیل بشه اینه که چرا سازمان هائی که قطب علمی کشور به حساب میان اون جوری که باید و شاید فعالیت ندارند و پاسخگوی واقعی نیازاطلاعاتی مردم نیستند.
کسب اون رتبه در حالی هست که هنوز موفق نشده ام اکثر قسمت هائی که مورد نظرم هست رو فعال کنم...شاید مبالغه نکرده باشم اگر بگم از 20 پروژه ای که در برنامه بود و هست... یکی دو تای آنها آنهم بطور نسبی راه افتاده است. مثلا تالار های بحث و گفتگو و کتابخانه مقالات از جمله این موارد است.منظور اینکه اگر روزی برسد که موفق بشم همه بخش های مورد نظر را فعال کنم... مسلما رتبه سایت به رقم های بسیار بهتری خواهد رسید.

  ممکنه بپرسید چرا موفق نشده ام همه بخشها را فعال کنم. جواب واضح است... برای اینکه وسعت پروژه اونقدر زیاد هست که اصلا کار یک نفر نیست.برای همان آشنا که در باره این سایت اطلاعات می خواست گفتم که اگر کسی بخواهد چنین تشکیلاتی را راه اندازی و فعال کند نیاز به چندین شرط دارد که اگر یک کدام آن نباشد کار پیش نمی رود.تهیه محل کار برای پرسنل تحریریه- مسلط بودن به استفاده از کامپیوتر و اینترنت- آشنائی با بخش های مختلف سایت های بسیار بزرگ - تامین پول برای حقوق پرسنل تحریریه- تامین هیئت علمی خوب مورد نیاز برای اداره بخش های مختلف - مدیریت خوب- وقت آزاد داشتن و داشتن تیم خوب فنی برای اداره مسائل فنی سایت از جمله مواردی هست که مدیر چنین تشکلاتی نیاز به داشتن اونها دارد. البته منظور من از گفتن اونها تعریف کردن از خودم نبود...بلکه اشاره به این مطلب است که خوشبختانه موفق شدم یک تنه بسیاری از اون موارد رو تامین کنم و کار سایت را پیش ببرم... این در حالی هست که به دلیل مسائل شخصی نمی تونم تمام وقت برای این منظور فعالیت داشته باشم.چون هم باید کار کنم هم اینکه هنوز در گیر امتحان تخصص پزشکی هم هستم. امتحانی که چند ساله که توی برنامه ام هست اما هنوزموفق نشدم وارد رشته مورد علاقه ام بشوم.که شاید یکی از دلائل اون همین سایت است. البته از یک نظر خوشحال هستم که اگر نتوانسته ام وارد دوره تخصصی مورد علاقه شوم... اما وقتم تلف نشده و به نوعی تونستم قدمی برای رسیدن به یکی از آرزوهام برداشته باشم.


شاید این سوال برای شما پیش آمده باشه که در سال سوم فعالیت که روز های پایانی اونو درحال سپری هستیم چه کرده ای... باید عرض کنم در طی این مدت اولا موفق شدم به رقم سه برابر افزایش کاربر در طی یک سال برسم...که اگر همین روند ادامه داشته باشه...بدون شک ظرف چند سال به رقم های بالایی میرسه.بخش کتابخانه مقالات را راه اندازی و فعال کنم. بخش آگهی و مدیریت اون تا حدی فعال شده... تعداد اعضاء تحریه داوطلب به همکاری سایت رو افزایش بدم.فکر میکنم به مرحله ای رسیدم که
  لازمه از پزشکان و گروه های پزشکی مختلف دعوت به همکاری کنم چون همه چیزبرای فعالیت اونها مهیا هست... هم از نظر فنی آماده هست... هم از نظر مخاطب.اگه این مرحله با موفقیت انجام بشه... چند گام مهم به جلو گذاشتیم. برای اینکه درسته که الآن تالار های ما پر مخاطب ترین بخش های ما هستند... اما این روند نباید به همین ترتیب ادامه پیدا کنه. برای اینکه شما اگه سری به سایت webmd بزنید... میبینید که علی رغم اینکه بیش از 200 انجمن فعال داره... اما فقط چند در صد فعالیت سایت
به این قسمت مربوط میشه و اکثر مراجعه کنندگان به سایت وارد بخش های خبری میشن تا در باره موضوعات مختلف اطلاعات کسب کنند... لذا بخش های خبری ما هم باید چنین خصوصیتی داشته باشه و به نوعی حالت خبرگزاری مطالب پزشکی به خودش بگیره.اونهم نه اینکه فقط اسما خبرگزاری باشه بلکه واقعا اطلاعات دست اول رو از منابع علمی داخل و خارج از کشور تهیه کنه و در سریع ترین زمان ممکن در اختیار مردم و گروه های پزشکی قرار بده.لذا درسته که سایت مخاطب خوبی داره اما این روند راضی کننده نیست و تالار های پزشکی اصولا جائی برای کسب خبر نباید باشند.بلکه صرفا جائی برای بحث و مناظره در باره بعضی مباحث عمومی باید باشه

امیدوارم در 4 امین سال فعالیت این سایت هم بتونم کارهای سایت رو پیش ببرم و هم اینکه موفق بشم مسئله ورود به دوره های تخصصی ام را حل کنم.اگه همین روند استقبال از سایت ادامه پیدا کنه و اگه موفق بشم همکاری پزشکان و گروه های مختلف را جلب کنم... می تونم بگم سال موفقی را پشت سر گذاشتم.امیدوارم که مشکلی پیش نیاد و پیشرفت قابل ملاحظه ای در کارها بوجود بیاد.

 نوشته شده در 1386/03/29 توسط دکتر سجاد  نظرات شما - 5 نظر

صفحه اصلي
درباره من
تماس با من
آرشيو
خبرنامه
 

خبرهای تازه

محققان اعلام كردند: درآمد پايين‌تر برابر با استرس بيشتر

نوشيدن روزانه 2 ليتر آب به حفظ طراوت پوست كمك زيادي مي‌كند

رواج استعمال دخانيات در بين نوجوانان سراسر جهان

 
Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد

Site Meter