آگهي
 وبلاگ دکتر سيد حميد سجاد (مديريت سايت پزشکي ايران سلامت)

 

لينک دوستان

وبلاگ فارسی در باره بارداری
 

 آیا مباحث متنوع پزشکی باعث گمراه شدن مردم می شود؟
 من نمی دونم شما جزء کاربران تازه وارد ما هستید یا اینکه خیلی وقته که خواننده مطالب هستید اما اگر کمی گشت و گذار در سایت انجام بدید متوجه می شوید که این سایت کمی حالت تحقیقاتی داره یعنی علاوه بر اینکه سعی شده به عموم مردم اطلاع رسانی دقیق علمی و به زبان ساده انجام بشه از طرف دیگه تلاش شده که تا حد امکان نیاز تحقیقاتی محققان را فراهم کنه.به همین دلیل گاهی مجبور میشیم که وارد جزئی ترین اطلاعات مربوطه بشویم . تا اینجای کار ظاهرا مشکلی وجود نداره و خیلی هم خوب هست اما یک مشکلی که گاهی با اون مواجه میشویم این هست که ممکنه کاربر غیر گروه پزشکی که این اطلاعات را می خواند برداشت اشتباهی از این اطلاعات بکند و این فکر به ذهن میاد که آیا اصلا این نحوه اطلاع رسانی اونهم برای عموم مردم درست هست یا خیر

اجازه بدید مطلب را کمی باز کنیم به این ترتیب که یکی از کاربران به من اطلاع دادند که مادرشان دچارگزگز و مشکلات حسی یک قسمت بدنشان شده اند و برای کسب اطلاعات به سایت ما و بخش مغز و اعصاب و بحث مربوطه مراجعه کرده اند.ممکنه شما با نوع فعالیت های ما آگاه شده باشید که گاهی بطور بسیار مفصل در باره مشکلات مختلف صحبت می کنیم و روند کار را از ذکر کردن یک به یک علل احتمالی مشکلات درگیر شروع می کنیم.طبق معمول کنار هم گذاشتن کلیه علل در پزشکی که بنام تشخیص افتراقی مرسوم است از علل بسیار ساده شروع می کنیم تا برسیم به علل بیماریهای نادر و بعضا بسیار مهم و ترسناک مثل سرطان . گاهی گزارشاتی میگذاریم که بعضا با کل اون بحث در تضاد هست... مثلا در بحث شیرپاستوریزه به یک گزارش اشاره کردیم که در یک تحقیق به سرطان زا بودن مصرف بیش از 2 لیوان شیر در روز اشاره شده بود.

برگردیم به کاربر خودمون که در بین علل گزگز به گزارشی رسیده بود که گفته بود بعضی محققین به پزشکان هشدار داده اند که گزگز اندام ممکنه نشانه ای از سرطان مغز باشه.از همین زمان بود که این مادر و دختر ترسی از سرطان به جانشان افتاده بود و دچار چه مشکلاتی شده بودند و دکتر های مختلف و آزمایشات گرانقیمت و وقت گیر زیادی را انجام دادند تا به این نتیجه رسیدند که سرطانی در کار نیست.غافل از اینکه اگر ما اشاره به گزارشی مبنی بر ارتباط گز گز بدن و سرطان مغز کردیم ...به این مفهوم نبوده که هر کسی که دچار مشکل گزگز بدن شده ( که همه ما گاه به گاه به آن مبتلا می شویم ) سرطان گرفته... بلکه هم خواستیم به پزشکان محترم و گروه پزشکی مربوطه اطلاع رسانی کنیم و هم در سطح بالاتر از فهم کار بر عادی مون به نتایج تحقیقات اشاره کرده باشیم.

  منتها همیشه این خواهش را از کاربرانمان داریم که اگر خودشان نمی توانند در باره مشکلشان تصمیم گیری کنند با پائین ترین سطح مراقب بهداشتی درمانی خودشون ( که معمولا پزشک عمومی هست ) مشورت کنند... ایشون خودشان حواسشان هست اگر بتوانند مشکل را تجزیه تحلیل کنند که مسلما به سرطان هم فکر می کنند و اگر نشانه ای بیابند حتما اقدامات لازم را انجام خواهند داد و اگر نتوانند شما را به متخصص مغز و اعصاب راهنمائی می کنند. و متخصص هم مسلما به سرطان فکر می کند. اما نه اینکه خودتان راسا طبابت کنید و تا مثلا CT اسکن و MRI انجام نشده اطمینان حاصل نکنید.

مورد دیگری که باعث نگرانی یکی از کاربران شده بود خطر سرطان زائی یک بیماری گوارشی بود که آمار بسیار کمی داره اما همین آمار کم هم مشکلات روحی ایجاد کرده بود.وقتی خطر سرطان زائی بیماری خاصی را 1% ذکر میکنیم به مفهوم این نیست که همه کسانی که اون بیماری را دارند به سرطان مبتلا می شوند بلکه اگر زمان بگذرد و شرایط خاصی را داشته باشند از بین 100 نفری که اون بیماری را دارند 1 نفرشان کارشان به سرطان می کشد.

من واقعا گاهی به فکرفرو میروم که پایگاه اطلاع رسانی که خودشو موظف میدونه هم به عموم مردم خدمات اطلاع رسانی بده هم ادعا ی امور تحقیقاتی را داره آیا درسته که تا این حد وارد مباحث تخصصی پزشکی بشه؟ اما هر چه قدر که بیشتر فکر می کنم به این نتیجه گیری میرسم که منافعی که از این نحوه اطلاع رسانی مترتب میشه خیلی بیشتر از مشکلات احتمالی هست اگر من به احتمال بروز فلان مشکل اشاره می کنم کاربر محترم و فهیم ما باید خودشون متوجه باشند که منظور چه هست
 
من ناچار هستم گاهی به گزارشاتی اشاره کنم که ممکنه برای کاربر عادی ما فهمش ساده نباشه مثلا گزارشی داشتیم که از سرما خوردگی های مکرر کودکان به عنوان نشانه ای از سرطان کودکان اشاره کرده بود. این مطلب چیزی نیست که برای کاربر غیر پزشک ما گفته شده باشه بلکه برای گروه پزشکی و مخصوصا برای محققان عزیز کشورمون گفته شده که چنین گزارشاتی هست
و بد نیست اونو در مطالعاتشون اضافه کنند شاید که بتونه راه گشای یک مشکلی بشه به این هدف که تمام ابعاد یک مسئله به دقت بررسی بشه.

من امیدوارم روزی برسه که همه پزشکان عزیز و زحمتکش ما از مسائل و مشکلات شغلی و معیشتی و تحصیلی که با اون درگیر هستند رهائی پیدا کنند و بار دیگر پرچم تحقیقات رو بدست بگیرند و قدمی برای حل مشکلات مردم بردارند که البته شامل خود من هم میشود.

 نوشته شده در 1386/10/22 توسط دکتر سجاد  نظرات شما - 5 نظر

صفحه اصلي
درباره من
تماس با من
آرشيو
خبرنامه
 

خبرهای تازه

محققان اعلام كردند: درآمد پايين‌تر برابر با استرس بيشتر

نوشيدن روزانه 2 ليتر آب به حفظ طراوت پوست كمك زيادي مي‌كند

رواج استعمال دخانيات در بين نوجوانان سراسر جهان

 
Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد

Site Meter